top of page

Vrtec Objem

Ajda Murnik, Eva Petruna  |  2019

Vključevanje narave je ena izmed poglavitnih idej pri zasnovi vrtca. Z volumni objamemo že obstoječa močnejša drevesa na lokaciji. Narava se v vrtcu in njegovi okolici, poleg prostora in vzgojiteljev, predstavi v vlogi tretjega učitelja. Otroke uči poteka življenjskega cikla in odgovornosti. Prostori vrtca, krožno zasnovani, so odprtega tipa, s čimer otrokom omogočimo prosto prehajanje med skupinami.
Objekt sestavljajo trije različni volumni, ki si po velikosti sledijo glede na starostne skupine v njem. Prehajanje otrok in vzgojiteljev je mogoče, zaradi neprekinjene povezave prostorov, glavna pot poteka ob atriju, ostale so mogoče med prostori.
Center vsakega kroga predstavlja atrij, vanj se zajeda narava iz okolice. Ko prestopi mejo med okolico in atrijem vrtca se očitno opazi sprememba ureditve. V manjših dveh krogih se okoli dreves ovijejo peščene sipine, ki niso značilne za to okolje, s tem poudarimo razlikovanje med avtohtono in s človekovo pomočjo oblikovan naravo.
Igralne prostore ločujejo rastlinjaki z živalmi, katerih namen je čim boljša povezanost med otrokom in naravo, vzpostavljanje zanimanja in skrbi za rastline ter ustvarjanje boljšega počutja tako zaposlenih kot otrok. Obstajajo rastlinjaki s ptički, akvariji, tropskim rastlinjem in z malimi živalmi.
Konstrukcija ustvari dva tipa prostorov, rastlinjaki spadajo v manjši in nižji prostor, namenjeni programu, ki poteka le manjši del dneva. Glavni, večji in višji prostori pa imajo vlogo igralnice, kjer otroci preživijo večji del svojega časa. Oba tipa prostorov omogočata odpiranje pogledov na zunanjo okolico vrtca in atrij.
Današnji način poučevanja vrtčevskih otrok je neskladen z njihovo starostjo, saj imajo premalo časa za igro, ki je ključna pri razvoju otrokove kreativnosti. Zaradi tega, bi morali vrtce snovati tako, da se otrok uči iz prakse med igro, iz programa okolice in ne med poslušanjem teorije.

bottom of page